Matki

W roku 2019 w naszej pasiece prowadzimy hodowlę matek pszczelich w 2 liniach rasy kraińskiej. Są to Marynka oraz Sklenar G10. Poniżej garść informacji o każdej z nich.
Cena matki nieunasiennionej to 20,00 zł, unasiennionej naturalnie 60,00 zł.

Koszt wysyłki to 22 zł, jednak wysyłka odbywa się tylko od poniedziałku do czwartku

    • Rasa: Kraińska, Linia: Marynka (car marynka) Selekcję tej linii rozpoczęto w 1993 roku. Materiałem wyjściowym było 9 linii krainki hodowanej wówczas w Polsce. Drogą krzyżowania linii i selekcji potomstwa osiągnięto znaczny postęp w zakresie cech użytkowych, szczególnie miodności. Badania morfologiczne wskazują na osiągnięcie znacznego wyrównania cech morfologicznych w obrębie selekcjonowanej populacji przy jednocześnie znacznej zmienności wewnątrz rojowej. Linia Marynka charakteryzuje się wysoką miodnością. Dobrze wykorzystuje pożytki zarówno wczesne jak i późne. Miód sklepi na sucho. Chętnie przechodzi do nadstawki. Bardzo dobrze zimuje i odznacza się dużą dynamiką rozwoju, jest przy tym nie rojna. Pszczoły są bardzo łagodne i dobrze trzymają się plastrów.
    • Rasa: Kraińska, Linia: Sklenar G10 – Linia ta została zaprezentowana publicznie w 10 rocznicę śmierci Guido Sklenara. Z powodu swej wybitnej łagodności określana jako „jagnięca” pszczoła, idealna dla dzieci. Tworzy bardzo silne rodziny, wdzięczne w obsłudze, z małą skłonnością do rójek. Roje osiągają dużą wydajność oraz nie mają tendencji do składania miodu w gnieździe.